Március 22-én Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) New York-i központjában a Víz Világnapján, március 22-én tartott szakmai rendezvényt, amely a Víz és Egészség Jegyzőkönyvet és az annak keretében kidolgozott eszközöket mutatta be. A Víz és Egészség Jegyzőkönyv az egyetlen olyan jogilag kötelező nemzetközi egyezmény, amely a vízzel terjedő betegségek visszaszorítását tűzte ki célul. Magyarország alapító tagja az egyezménynek, és elnöki pozíciót tölt be 2023 és 2025 között.
A felszólalók között volt Olga Algayerova, az ENSZ-Európai Gazdasági Bizottság (EGB) főtitkár helyettese, és Maria P. Neira, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgató helyettese is. A Víz és Egészség Jegyzőkönyv munkaterületeit a vezetői posztot betöltő országok mutatták be: Magyarország képviseletében Dr. Vargha Márta az egészségügyi intézmények vízellátásáról és higiénéjéről beszélt; míg Németország az ivóvízellátó és szennyvízkezelő rendszerek biztonságos üzemeltetését ismertette; Franciaország a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés lehetőségeit vázolta fel, míg Portugália a szolgáltatások megfizethetőségének kérdését járta körül. Két ország, Kazahsztán és Olaszország a rendezvényen jelentette be csatlakozási szándékát a Jegyzőkönyvhöz.
Bár Magyarország vízhigiéné szempontjából szerencsés helyzetben van, a közműves ivóvízellátottság és a csatornázottság mértéke európai összehasonlításban is jó. Az ivóvizek és a fürdésre használt vizek védelme az újonnan megjelenő szennyezésektől, akár új kórokozóktól, akár az emberi egészségre ártalmas kémiai anyagoktól, folyamatos feladata az NNK-nak, aki a Jegyzőkönyv munkaprogramjának hazai végrehajtásért is felel.